November 13, 2018 - ، ساعت 21:31
 
 
درجزیره هرمز
قطعه‌هایی از آلبوم لِفت علی پناهی در جزیره هرمز اجرا شد


صبح ساحل ، هنری - صدف محمودی:روز جمعه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۶، علی پناهی ملقب به علی فی در « ری:لِفت»، اولین رویداد از سری رویدادهای «پيش درآمد» دوسالانه هنرهای معاصر هرمز قطعه‌هایی از آلبوم لفت، را بازتولید ودر جزیره هرمز اجرا کرد.

این قطعه‌ها حاصل کنار هم قرار گرفتن طراحی‌های صدا برای چیدمان‌های محیطی او در طول ۵ سال گذشته بودند که تصاویر انتزاعی در لحظه تولیدشده آن‌ها را همراهی می کرد. در ادامه درباره این هنرمند و صحبت های او را می خوانید:

علی فی در معرفی خودش عنوان کرد: در حدود شش سال است که در زمینه مدیا آرت فعالیت می کنم دوست داشتم موزیسین بشوم اما رفته رفته به هنرهای کامپیوتری روی آوردم.

به دلیل نبود استدیوهای فنی برای رکورد صدا مجبور بودم خودم همه چیز را  یاد بگیرم و کم کم روی صدا و تصویر به صورت همزمان کار کردم. بعد از یکی دو سال فستیوال تادااکس (سالانه هنر دیجیتال تهران) را به همراه دوستانم برگزار کردیم.

از آن جا ارتباط ما با آرتیست های خارجی برقرار شد دردو سه سال اول در حوزه تکنیکی و فنی فعالیت می کردم و بعد از آن شرکتی را با عنوان نال سایت راه اندازی کردیم که در آن به ایونت ها خدمات تجاری می دادیم، دو سال و نیم است که بر روی پروژه های شخصی ام تمرکز کرده ام و بیشتر کار هایی که خودمان دوست داریم را انجام می دهیم.

علی فی ادامه داد: پروژه های شخصی من بیشتر در حوزه چیدمان های محیطی، صدا، تصویر و درگیر کردن تمام حواس مخاطب است  فضایم دارای کنتراست بالاست که معمولا در آن از رنگ استفاده نمی کنم البته این سلیقه شخصی من است.

برای من قرار دادن انسان ها در این فضا مهم است و اصولا چیدمان را جوری طراحی می کنم که افراد هنگام قرار گرفتن در  فضا همه چیز را فراموش کنند چرا که با این کار آدم ها بیشتر تمرکز و فکر می کنند.

کارهایم را شکل کاتالیزور می بینم. من هیچ وقت خودم کارهایم را درست نمی بینم، فقط تصور می کنم که تصویر و صدا چه اتفاقی را رقم خواهد زد. بیشتر بر اساس تصوراتم پیش می روم و آدم ها در پروسه ذهنی خودشان با فضا ارتباط برقرار می کنند.

این هنرمند افزود: در سال 2008 بندی با عنوان المان را راه اندازی کردم که در آن در حوزه تلفیق موسیقی الکترونیک و موسیقی نواحی ایرانی فعالیت می کنیم، به موسیقی عوام پسند نزدیک است که انسان ها ارتباط بیشتری با آن برقرار کنند و از حدود یک سال پیش با اجراهایی در اروپا فعالیتمان را گسترش دادیم، پس از آن در شیراز و تهران اجرا داشتیم و این هفته در فستیوال موسیقی الکترونیک تهران در پردیس سینمایی چارسو اجرا خواهیم داشت.

علی فی با بیان این که بیشتر علاقه مند به اجرا در فضاهای غیر متعارف هستم تا سالن اضافه کرد: اجراهایی در کویر یا جایی مانند جزیره هرمز، فضاهایی که برای این کار ساخته نشده توجهم را بیشتر جلب می کند.

به عبارتی تمرکزم بر روی فضاهای غیر سالنی است از این رو از پیشنهاد دوستان برای اجرا در جزیره هرمز بسیار استقبال کردم.علی فی در خصوص هرمز گفت: در چهار پنج سال اخیر بارها به این جزیره سفر کردم هرمز انرژی عجیبی دارد، هر جای دنیا که باشم به این جزیره فکر می کنم و دوست دارم سریع تر برگردم، احساس رهایی و آزادی اش را دوست دارم.

شش ماه پیش با یکی از دوستانم برای رونمایی از کافه رنگ به هرمز آمدیم فضای این کارخانه را به صورت اتفاقی دیدم، دوست داشتم برای بند المان در اینجا اجرا داشته باشم  این فضای صنعتی، کنار دریا با فضای محلی و کوه ها برایم جذاب بود، مایل بودم برای جزیره کاری انجام بدهم که این اتفاق در دوسالانه به وقوع پیوست.

امیدوارم این اجرا برای پیشبرد دوسالانه مفید باشد.علی فی در پایان بیان کرد: در این جزیره هر اتفاقی که بیفتد اثر مثبتش را خواهد گذاشت. دوست داشتم ساکنین جزیره هم در این رویداد درگیر باشند و ببیند.

پیامم  به آدم ها این است: ما مرکز جهان نیستیم  و هرآن چه که می اندیشیم قطعا درست نیست و باید نظرات مخالفمان را تاب بیاوریم. اصولا در اجراهایم آدم ها عمیقا با آن ارتباط برقرار می کنند.

احساسم درباره اجرا در جزیره مانند کار ناتمامی بود که باید انجام می شد و  برای اجرای بعدی در تهران آماده ام.ارسال شده: ساعت: 8:19

کلمات کلیدی: علی پناهی ، ملقب به علی فی ، قطعه‌هایی از آلبوم لفت ، جزیره هرمز

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر
 
 
معطلی مسافران دراسكله های بندرعباس و قشم كاهش می یابد

نتیجه کمیته بررسی سانحه دریایی اتوبوس دریایی بزودی اعلام می‌شود

بهره برداری از بندر هرمز به اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان واگذار شد

پرونده حادثه دریایی دوباره به جریان می افتد!!

تردد شناور کاتامارون در مسیر هرمز