November 13, 2018 - ، ساعت 21:34
 
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی در بندرعباس تاکید کرد:
اجرای آبیاری نوین در مزارع هرمزگان الگویی برای استان‌ها ی دیگر


صبح ساحل ، اقتصادی - معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت : منطقه جنوب کشور 12 درصد سیب‌زمینی، 39 درصد پیاز و 40 درصد گوجه‌فرنگی کشور را تولید می‌کند.

عباس کشاورز در گردهمایی استان‌های جنوبی کشور با موضوع اصلاح الگوی کشت و افزایش بهره‌وری آب کشاورزی، در بندرعباس اظهار کرد: رویکرد بخش کشاورزی در دولت تدبیر این است که به‌جز بهره‌وری آب با هیچ فرمول دیگری صحبت نکنیم و در این راستا کارهای زیادی انجام شده و خیلی از این اقدامات نیز جواب داده است.

وی اضافه کرد: برنامه ما به این صورت بوده که هرچقدر در توان داریم سبزی صیفی به گلخانه‌ها برود، تا حد زیادی هم توفیق داشته‌ایم، بهره‌وری آب در تولید محصولات کشاورزی در 5 سال گذشته هرسال 6 درصد اضافه شده است و بخش کشاورزی همه تمرکزش بر بهره‌وری آب است.

وی عنوان کرد: در سال‌های اخیر با تکنولوژی‌هایی که آمده عملکردها در حوزه کشاورزی بالا رفته است، در دهه 70 که نظریه کشت استمرار مطرح شد، گفته شد یکی از عوامل مؤثر بر تورم، قیمت سیب‌زمینی است و مشکلاتی بر عرضه سیب‌زمینی به وجود آمد، بنابراین بحث استمرار مطرح و وارد چرخه شد متعاقب آن بحث کشت بهاره نیز مطرح شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تا قبل از این طرح‌ها عملکرد کشاورزان بالای 20 تن نبود اما الآن کشاورزی با کمتر از 30 تن حاضر به کشت سیب‌زمینی نیست، بخش زیادی از تولید گوجه‌فرنگی و پیاز هیبرید شده است، عرضه ما در مصرف داخلی علی‌رغم اینکه می‌خواهیم مصرف سیب‌زمینی بالا رود، تقریباً ثابت است، تأثیر صادرات به‌شدت این محصولات را متأثر کرده است.کشاورز افزود: باید متناسب با تقاضا برنامه‌ریزی کنیم، باید به تولید قراردادی برسیم، این محصولات باید صنعتی شوند اما متأسفانه تاکنون نیمه‌صنعتی هم نشده‌اند؛ کالا هرچه صنعتی شود قدرت چانه‌زنی را بالا می‌برد.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص آب، تولید، بهره‌وری آب، توسعه گلخانه‌ها از هیچ کاری نباید فروگذار کنیم، وضعیت کشاورزی استان‌های جنوب کشور با تکنولوژی‌های موجود خیلی به هم نزدیک شده‌اند.معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت بیان کرد:هم باید منافع کشاورز را رعایت کنیم هم کشور ، ما نمی‌توانیم به کشاورز بگوییم محصولی نکارد به‌این‌علت که چاه دارد پایین می‌افتد، وزارت نیرو اول چاه‌های غیرمجاز را کنترل کند و پمپ‌های حجمی بگذارد تا اوضاع بهتر شود، ما می‌گوییم مدیریت آب درگرو الگوی کشت است، این دو را نباید به هم گره بزنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تمام تلاش ما این است که آب را بر مبنای بهره‌وری کنترل کنیم، ما باید به ازای هر مترمکعب آب مقدار مشخصی تولید کنیم و توصیه ما به کشاورزان این است که هرکس کمتر از این مقدار تولید کند بهتر است دیگر تولید نداشته باشد، اما بستن چاه برای کشاورزان درست نیست، همه جای دنیا الگوی کشت بوده و همیشه هم هست ما این را در راستای ارتقا بهره‌وری کمک به تولید اصلاح کنیم.

کشاورز عنوان کرد: محصول یونجه باید جایگزین شود، محصول برنج غیر از گیلان و مازندران جای دیگری تولید نشود، باید همه کمک کنیم تا مفهومی مشترک و قابل‌درک از الگوی کشت به کشاورزان ارائه دهیم، طرح اصلاح الگوی کشت محل گروکشی و برخورد با کشاورزان نیست و ارائه این مفهوم قابل‌درک کمک می‌کند تصمیمات ما و کشاورزان منطقی‌تر و مسئولانه هم به نفع کشاورز و هم کشور باشد. معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت بیان کرد: باید به‌گونه‌ای شود که از آذر و دی امسال به بعد سرنوشت تولید گوجه تولید در مناطق جنوبی کشور باشد باید، تعاملی بشود و ساختاری شروع شود که نظامی نظارتی و مدیریتی داشته باشد.کشاورز افزود: تجربه موفق هرمزگان در اجرای آبیاری نوین در مزارع باید مورد توجه دیگر استان‌ها قرار گیرد.استاندار هرمزگان نیز در این گردهمایی گفت: هرمزگان با زیر پوشش بردن ۸۳ هزار هکتار از مجموع ۱۳۰ هزار هکتار زمین کشاورزی به سامانه‌های آبیاری نوین در زمره استان‌های موفق کشور است.فریدون همتی افزود با تقسیم تولید محصولات کشاورزی و اصلاح الگوی کشت در زمین‌های زراعی استان‌های جنوبی  می‌توان بهره وری جنوب کشور را در بخش کشاورزی افزایش داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان هم گفت: دو سوم زمین‌های کشاورزی هرمزگان با شیوه‌های آبیاری نوین زیر کشت انواع محصولات کشاورزی است که یک سوم باقیمانده هم تا سه سال آینده زیر پوشش طرح آبیاری نوین می‌رود. علی باقر زاده افزود: بر اساس طرح تشویقی دولت به کشاورزانی که شیوه آبیاری زمین زراعی را از سنتی به نوین تغییر دهند تا ۸۵ درصد هزینه‌ها وام بلاعوض داده می‌شود.ارسال شده: ساعت: 9:02

کلمات کلیدی: عباس کشاورز ، اصلاح الگوی کشت ، افزایش بهره‌وری آب کشاورزی

برچسب‌ها: اقتصاد
 
 
قطع وابستگی کشور به خارج برای تامین روغن نیازمند همت جهادی است

سیاست خودکفایی گندم با وجود خشکسالی در کشور استمرار دارد

هرمزگان در ردیف استان های پیشتاز تولید سبزی و صیفی قرار دارد

پیش‌بینی تولید ۱۳.۵ میلیون تن گندم در سال جاری

اجرای طرح اصلاح الگوی کشت در هرمزگان