علی‌اصغر بیانی درگذشتعلی‌اصغر بیانی، نوازنده، که معاون هنری فرهنگستان هنر بود، در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

 به گزارش صبح ساحل، کاوه خورابه، عضو گروه موسیقی فرهنگستان هنر با تایید این خبر گفت: متاسفانه حال استاد بیانی در سفری که به کویر داشت بد می‌شود و  فوت می‌کند. ما هم خبر را شنیدیم و در سوگ او هستیم.
او افزود: وقتی او را به بیمارستانی در نائین رساندند، دیگر فوت کرده بودند. یکی از همراهانی که با او بودند در حال حاضر در بیمارستان هستند چون پیکر او برای مسائل مربوط به کالبدشکافی به بیمارستانی در اصفهان منتقل شده است.


خورابه همچنین درباره علت فوت علی‌اصغر بیانی اظهار کرد: تاکنون علت فوت او مسمومیت غذایی اعلام شده است اما باید منتظر بمانیم تا نتیجه کالبدشکافی‌ اعلام شود.

علی اصغر بیانی ۱۸ اسفند ۱۳۳۰ در تهران و در خانواده‌ای فراهانی الاصل متولد شد. او تحصیلات خود را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته هنرهای تجسمی به پایان رساند و همزمان به فراگیری موسیقی مشغول شد و از محضر استادان موسیقی بهره برد. بیانی ردیف میرزا عبدالله را نزد استاد محمدرضا لطفی مشق کرد و یکی از ردیف‌دانانی است که موسیقی را به روش شفاهی و با توجه به اصول و مبانی سنّتی آن آموزش می‌دهد.


بیانی چندین سال به تحقیق در موسیقی مقامی ایران پرداخت و مسوولیت گروه تحقیق موسیقی خراسان را در مرکز پژوهش‌های فرهنگی بر عهده داشت. از فعالیت‌های هنری دیگر او به اختصار می‌توان به عضویت در شورای عالی موسیقی، عضویت در هیات موسیقی مقامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسوول هنری جشنواره بزرگ موسیقی در آوینیون فرانسه، داوری در جشنواره‌های مختلف موسیقی، سخنرانی و اجراهای متعدد در داخل و خارج از کشور اشاره کرد.


علی بیانی روز پنج‌شنبه (دهم بهمن‌ ماه ۹۸) در سفری که با شاگردانش در منطقه کویری داشت، گویا دچار مسمومیت شده است اما از آن‌جا که تعدادی از اعضای خانواده او از این موضوع مطلع نبودند در انعکاس خبر درگذشت او امساک شده است.

منبع: ایسنا

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها