چرا ۳۰۰ هزار انسولین کشف شده توزیع نشد؟سه روز قبل خبر کشف و توزیع ۳۰۰ هزار انسولین قلمی در تهران منتشر شد. اما حالا دبیر کل انجمن شرکت‌های پخش دارو می‌گوید بخش مهم این محموله انسولین‌های تاریخ گذشته است که قابلیت مصرف و توزیع را ندارد.

دبیر کل انجمن شرکت‌های پخش دارو در نامه‌ای که در اختیار رسانه ها گذاشته میگوید اولا تاریخ مصرف بخش مهمی از انسولین‌های کشف شده گذشته بود. دوما سازمان غذا و دارو مجوز توزیع حدود ۷۲۰۰ عدد از این انسولین‌ها را نداده بود. سوما کل اطلاعات انسولین‌های این انبار، در سامانه تیتک سازمان غذا و دارو ثبت بوده است.

به نوشته تجارت نیوز و به گفته عبداله‌زاده و بر اساس نامه‌‌ای که مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل به معاون وزیر بهداشت نوشته، ۵۲ هزار بسته پنج عددی انسولین به دلیل انحراف دمایی در زمان حمل‌ونقل دارو از آلمان به ایران دچار مشکل شده و قابل استفاده نبوده است.

روندی که ممکن است در هنگام ارسال دارو از کشور مبدا به مقصد رخ ‌دهد و همه هزینه‌های جایگزینی محموله جدید با شرکت آلمانی است.

۲۹۶۰ بسته انسولین پنج عددی لنتوس هم از سال ۹۴ تاکنون در انبار بوده که آن هم به علت انحراف دمایی در مسیر تهران به شیراز دچار مشکل شده و مدت‌هاست در مرحله رسیدگی قضایی است.

۱۰۸۹ بسته انسولین پنج عددی هم به‌عنوان نمونه رگولاتوری در انبار موجود بوده که این یک روند معمول است.

می‌ماند ۷۲۰۰ عددی که یک درصد نیاز کشور به انسولین است که اصولا آن را دپو می‌کنند تا در موارد ضروری به مصرف داروخانه‌های دولتی و بیمارستان‌ها برسد.

او تاکید می‌کند مساله دارو دارای قوانین و مقرراتی است که همه با آشنا نیستند و این وظیفه سازمان غذا و داروست که به نهادهای دیگر اعلام کند که با یک ناظر آشنا به این روند از انبارهای پخش دارو بازدید کنند.

او در پایان تاکید می‌کند که ۳۰۰ هزار انسولینی که اعلام شده قابل عرضه به بازار نیست چون مشکل دارد. تنها ۷۲۰۰ عدد آن که قابل استفاده بوده به داروخانه ۱۲ فروردین تحویل شده است.

7 آبان ماه فرمانده انتظامی غرب استان تهران گفت: ۳۰۰ هزار انسولین قلمی در شهرقدس کشف و دستور قضایی برای توزیع در داروخانه های استان تهران صادر شده است.

سردار کیوان ظهیری درباره جزئیات این کشفیات اظهار داشت : تمامی انبارهای شهرستان‌های غرب استان تهران توسط ماموران آگاهی پایش می‌شود و درصورت مشاهد انبار محتکرشده سریعا اقدامات قانونی به عمل می‌آید.

وی با اشاره به اینکه فضای جامعه و بیماران دیابتی بر اثر کمبود انسولین در کشور ‌با وجود تحریم‌های ناعادلانه ملتهب شده است‌، بیان کرد: پلیس غرب استان تهران در بازدید از انبارهای شهرقدس ‌موفق به کشف 300 هزار انسولین از نوع قلمی شدند.

فرمانده انتظامی غرب استان تهران به اخد دستور قضایی برای توزیع بخشی از این انسولین‌ها در داروخانه‌های استان تهران اشاره کرد و افزود: این انسولین‌ها از کشور فرانسه خریداری و توسط یک شرکت دارویی در انباری واقع در شهرقدس احتکار شده بود.

ظهیری ‌تصریح کرد: در ارتباط با احتکار انسولین های قلمی 2 نفر دستگیر شدند که با دستور قضایی نفر اصلی این کالاها تحت پیگیر قانونی است و به زودی دستگیر و تحویل مراجع قضایی خواهد شد.


وی ارزش ریالی انسولین‌های کشف شده را 140 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: اجازه نخواهیم داد زندگی مردم با مشکلاتی که وجود دارد توسط عده‌ای سودجو به چالش کشیده شود و پلیس به دنبال رفاه و امنیت مردم است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها