خدمات سازمان بیمه سلامت ایران به زوج های نابارور اعلام شدمدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران، جزییات خدمات این سازمان به زوج های نابارور را تشریح کرد.

        

به گزارش صبح ساحل، محمد مهدی ناصحی گفت: در راستای بند 1 سیاست های جمعیتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و ارتقاء بالندگی و جوان سازی جمعیت با هدف افزایش نرخ باروری و با استناد به تبصره 17 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 و به دنبال تصویب هیات وزیران، خدمات ناباروری از تاریخ اول آذر سال 1400 در تعهد سازمان های بیمه گر قرار گرفت.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: براساس تبصره 17 ماده واحده قانون بودجه سال 1400، زوجین می توانند از خدمات سه دوره ناباروری در طول یکسال شامل IVF ، ICSI،  IUI و FET  با پوشش بیمه ای 90% تعرفه بخش دولتی در مراکز ناباروری دولتی و 90 درصد تعرفه بخش عمومی غیر دولتی در بخش های عمومی غیر دولتی، خیریه، موقوفه و خصوصی بهره مند شوند؛ در همین راستا زوجه می تواند تا سن 49 سال تمام و زوج تا زمانی که قدرت باروری دارد، این خدمات را دریافت کند.

وی تصریح کرد: برای جبران خسارت افرادی که بابت خدمات ناباروری به مراکز غیر طرف قرار داد مراجعه نمودند، هزینه در قالب پرونده خسارت متفرقه پرداخت می شود، همچنین جهت رفاه بیشتر و دسترسی آسان تر و عدالت در سلامت، بیمه شدگان روستایی، نظام ارجاع 1 و صندوق بیمه همگانی جهت اخذ خدمات ناباروری معاف از رعایت سیستم ارجاع هستند.

ناصحی با تاکید براینکه پرداخت هزینه های دارو، پاراکلینیک و تجهیزات پزشکی مرتبط با خدمات ناباروری به صورت 90 درصد تحت پوشش بیمه قرار دارد ادامه داد: ضمن اینکه فرآیند دسترسی خدمات ناباروری و داروهای تخصصی آن برای زوج های نابارور در نقاط مختلف کشور تسهیل شده است.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: طبق بررسی های انجام شده از اول آذر ماه تاکنون، تعداد 3420 بیمار برای دریافت خدمت دارو، تعداد 1173 بیمار جهت دریافت روش های تخصصی کمک باروری نشاندار شده اند، همچنین 258 پزشک در 196 مرکز ناباروری ارایه خدمت نموده و بر بیماران نشان ناباروری زده شده است.

وی با اشاره به مهم ترین تغییرات دستورالعمل خرید راهبردی ناباروری در سال 1401 گفت: ایجاد دسترسی به مراکز ناباروری و پزشکان ارایه دهنده خدمت، جهت نشاندار کردن بیمار و تبادل الکترونیکی اسناد ناباروری، و افزایش سن زوجه نابارور برای دریافت خدمت از 45 سال به 49 سال نمونه ایی از این تغییرات است.

 ناصحی با اشاره به اینکه تعرفه خدمات کمک باروری از حالت گلوبال خارج شده و به صورت پرداخت تعرفه به مراکز درمانی بر اساس کدهای کتاب ارزش نسبی تغییر کرده است و پرونده های مراکز درمانی در قالب پرونده بستری موقت تنظیم خواهد شد تاکید کرد: لیست داروها، تجهیزات، پاراکلینیک مرتبط با خدمات کمک باروری که با پوشش 90 در صد در تعهد بیمه قرار گرفت، همچنین افرادی که دچار سقط مکرر شده و دارای فرزند نشده نیز در شمول استفاده از این دستورالعمل قرار گرفته و می توانند از خدمات کمک باروری استفاده کنند.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: جنبه های درمانی خدمات شخص ثالث یعنی رحم اجاره ای و جنین اهدایی در تعهد قرار دارد، ولی پرداخت اجاره یا خرید جنین به عهده زوجین نابارور بوده و در تعهد بیمه نیست.

وی تاکید کرد: سازمان بیمه سلامت ایران مکلف است نسبت به پوشش بیمه ای کلیه مادران باردار فاقد پوشش بیمه تا پایان دوران شیردهی و فرزندان آنها تا پنج سالگی بدون آزمون وسع اقدام کند.

   

گفتنی است که مسئول مرکز ناباروری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از راه اندازی مرکز ناباروری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خبر داد و گفت:

در این مرکز مراحل مختلف درمان ناباروری و مشاوره های ژنتیک، اعمال جراحی ivf، اعمال جراحی مربوط به آقایان و سایر اقدامات درمانی ناباروری با موفقیت انجام می شود.

متخصص زنان و فوق تخصص نازایی اظهار کرد: ۹۰ درصد هزینه های درمان ناباروری را دولت تقبل می کند و اخیرا درمان ناباروری تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها