نامه جمعی از اهالی بستک به استاندار هرمزگان/ همچنان نگران از تخریب آثار تاریخی شهرمان هستیمبه گزارش صبح ساحل، جمعی از اهالی بستک از جمله برخی فعالان حوزه گردشگری و میراث فرهنگی در این شهرستان در نامه‌ای به استاندار هرمزگان از او خواسته‌اند که در خصوص بی‌توجهی به بناهای تاریخی این شهر دستورات ویژه‌ای صادر و جلوی تخریب این عناصر هویت‌بخش فرهنگی را بگیرد.

متن این نامه بدین شرح است:

با احترام ، همان‌طور که مستحضر هستید حدود 10 ماه است که از آخرین سفر جنابعالی به شهرستان بستک می‌گذرد و اهالی فرهنگ و هنر، فعالان میراث و گردشگری همچنان نگران از تخریب آثار تاریخی این شهرستان هستند که در سفر قبل به مسؤولین مربوطه دستور پیگیری و حفاظت آن را داده‌اید ولی متاسفانه وضعیت بهتری را شاهد نبوده و مرمت و حفاظتی انجام نشد و روزانه خبرهایی از تخریب این آثار توسط عوامل انسانی و محیطی شنیده می شود.

جناب آقای همتی، سایت شناخته شده ی سنگ نگاره‌های دهتل از امید‌های بزرگ توسعه توریسم و گردشگری در جنوب کشور و شهرستان بستک (منطقه گوده با قرارگیری در بین دو روستای گردشگر پذیر چاهبنارد و کنچی) ظرفیت‌های زیادی برای امروز و آینده این استان داراست، تجاوز به حدود و حریم این اثار برجسته و بیش از 7 سال انتظار برای طی مراحل اداری و ثبت پرونده آن نیاز به توجه جنابعالی است.

این امری نیست که مورد چشم پوشی قرارگیرد چرا که این موارد باعث از بین رفتن چشم‌انداز توریسم و گردشگری استان هرمزگان خواهد شد.

لذا شایسته است دستور جدی و فوری از سوی آن مقام برای تسریع امور در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان بستک به عمل آید.

بنابراین:

1- استدعا داریم که خانه های تاریخی با معماری زیبای بستکی با حمایت قاطع جناب‌عالی در شهر بستک محفوظ بماند و با تشکیل یک مجمعی از متخصصان و فعالان فرهنگی و گردشگری نسبت به مرمت و حفظ این اماکن اقدام شود.

2- احیاء بافت تاریخی می‌تواند شهرستان بستک را از نظر گردشگری ملی و جهانی شهرت ببخشد و شهر را توسعه دهد کما اینکه آن سوی خلیج فارس نیز از آن بهره می برند.

3- آرامگاه دوگنبدان کوخرد با معماری خاصش این سالها چندین بار خبرهایی از مرمتش منتشر شد اما فقط یکبار اقدام شد که آن هم در حال انجام ، رها شده و بنای اصلی نیاز به مرمت فوری دارد ، بنایی که باعث جذب گردشگران زیادی در این بخش است.

4- رنگین نگاره های اشکفت آهوی بستک با نقوش بی نظیرش در ایران توسط عوامل انسانی و محیطی تخریب شده و نیازمند مرمت و حفاظت فوری است.

5- دستور بدهید میراث فرهنگی با ارگان های دیگر همکاری و پیگیری لازم داشته باشند و با مساعدت نهاد‌های فرهنگی به جای ساخت و ساز‌های ناهمگون از میراث بزرگ معماری بستکی استفاده شود.

6- خواهشمند است مساعدت بفرمایید که شهرداران و دهیاران محترم ضمن حفظ حریم اثار باستانی با همکاری میراث فرهنگی آثار مکشوفه این تمدن را بشکل نمادین طراحی و به عنوان نماد هنری و تمدنی برای جذب گردشگر در شهر و روستاهایشان به نمایش بگذارند تا بازارگردشگری رونق بگیرد.

7- هویت تاریخی و گردشگری امروز از هویت‌های است که هر شهرستان آن را ندارد و برخی شهرها به ساختن هویت‌های جعلی روی می‌آورند در حالی که در شهرستان بستک با دارا بودن بیشترین آثار تاریخی استان و هویّت فرهنگی غنی باید قدر هویت و تاریخ و میراث موجود را دانست و با طرح‌های گردشگری ارزش گذاری شوند.

بنابراین رسالت ما فعالان میراث فرهنگی و گردشگری استان هرمزگان از جنابعالی و جناب دکتر مونسان وزیر محترم میراث فرهنگی ، گرشگری و صنایع دستی خواهشمندیم جهت حفظ این اثار ملی که به دلیل ویژگی‌های خاص قابلیت جهانی دارد با تدابیر اندیشمندانه می‌تواند به یکی از اهداف گرشگری کشور تبدیل شود و در توسعه گردشگری استان هرمزگان نیز مؤثر باشد لذا شایسته است دستورات لازم برای رفع تهدیدات این اثار به عمل آید.

در آخر از پیگیری، جلوگیری از تخریب و حفظ سایت گنبد نمکی بی نظیر بستک و ثبت ملی آن که این روزها شاهد حضور گردشگران زیادی است کمال تشکر را داریم.

به گزارش فارس، شهرستان بستک با بیش از 85 هزار نفر جمعیت در 235 کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده و یکی از کانون‌های فرهنگی هرمزگان با بیشینه عمیق تاریخی بشمار می‌رود.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها