حریم ژئوسایت گنبد نمکدان اعلام نشده استاداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در حوزه میراث تاریخی به استعلام‌های ارسال شده پاسخ می‌دهد و البته تاکنون محدوده ژئوسایت گنبد نمکدان به این اداره کل اعلام نشده است.

به گزارش صبح ساحل، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: سازمان منطقه آزاد پیشنهاد دهنده ژئوپارک به یونسکو بوده اما پس از ثبت این ژئوسایت‌ها اطلاع دقیقی از محدوده آن‌ها در اختیار این اداره کل قرار نداده است.

رضا برومند افزود: منطقه‌ای که در آن نسبت به احداث مزرعه پرورش میگو اقدام شده هیچ‌گونه ارزش باستان شناسی نداشته است.

وی ادامه داد:  سازمان منطقه آزاد قشم در ارائه مستندات قانونی در زمینه حریم و محدوده قانونی سایت‌های مختلف ژئوپارک قشم باید هماهنگی بیشتری با سازمان‌های متولی از جمله میراث فرهنگی داشته باشد.

 مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان تصریح کرد:  در صورت اعلام حریم‌های هر مجموعه به استانداری هرمزگان و ابلاغ آن توسط استاندار به نهادهای مربوط، هیچ دستگاهی در استان قادر در محدوده‌های اعلام شده اقدام به واگذاری زمین نمی‌کنند.

وی افزود: سازمان منطقه آزاد قشم، خود در خصوص برخی ساخت و سازها در سواحل قشم متناقض عمل کرده  است.

برومند حاکمیت دوگانه در قشم را یکی از چالش‌های اصلی برای واگذاری زمین در قشم دانست و ادامه داد: موضوع واگذاری‌های زمین در ساحل ریگو و جزایر ناز از جمله این موارد است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

گفتنی است در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر تخریب حریم ژئوسایت گنبد نمکی قشم برای ایجاد مزرعه پرورش میگو منتشر شد که این مساله بازتاب‌های بسیاری داشت.

فرماندار قشم به همراه دادستان این شهرستان و به اتفاق رییس برنامه‌ریزی استانداری و مدیر کل محیط زیست و میراث فرهنگی و گردشگری ، مدیرکل جهادکشاورزی هرمزگان و معاونان منطقه آزاد قشم از مزرعه‌های پرورش میگو در نزدیکی ژئوسایت نمکدان قشم بازدید کردند.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها