امشب هم‌نشینی سیاره سرخ و ماه را تماشا کنیدمدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از هم‌نشینی سیاره سرخ بهرام و ماه در شبانگاه امشب (چهارشنبه ۵ آذر) خبر داد.

   

به گزارش صبح ساحل، مسود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره هم نشینی ماه با سیاره بهرام، گفت: کره ماه در گردش انتقالی خود به گرد زمین در طول یک ماه قمری با اجرام مختلفی از جمله سیارات و برخی ستارگان مشهور آسمان در منطقه البروج همنشینی پیدا می‌کند که برخی از آن‌ها در فاصله بسیار نزدیک نسبت به یکدیگر رخ می‌دهند.او افزود: باید دقت داشت که این صرفا از نگاه ناظر زمینی است؛ چرا که ماه کمتر از نیم میلیون کیلومتر و به طور میانگین ۳۷۵ هزار کیلومتر با زمین فاصله دارد، این در شرایطی است که سیارات در فاصله چند ده میلیون کیلومتری و یا چند صد میلیون کیلومتری زمین قرار دارند و ستار‌ه‌ها در فاصله‌های بسیار دور‌تر، در حد چندین سال نوری و یا چند ده سال نوری از ما قرار دارند.مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: بدیهی است ماه با توجه به فاصله کم با زمین، با علائم سطحی مشخص حتی با چشم غیرمسلح دیده می‌شود. اما سیارات و ستارگان دارای قطر‌های به مراتب بزرگتری هستند که به دلیل قرار گیری در فاصله دورت به صورت نقطه‌ای دیده می‌شوند. در ساعت ۲۳:۱۵ شبانگاه امشب چهارشنبه ۵ آذر، سیاره سرخ بهرام و یا همان مریخ مشهور، در ۴.۹ درجه شمال ماه قرار خواهد داشت و ملاقات ماه و بهرام در صورت فلکی ماهی‌ها «حوت» انجام خواهد گرفت.

عتیقی اظهار کرد: در این زمان ماه در فاز کوژ قرار دارد، سیاره بهرام نیز به تازگی کمترین فاصله را با زمین داشته است و ماموریت فضاپیمای استقامت و یا پشتکار به مقصد این سیاره تعیین شده است تا با فرود یک مریخ نورد با استفاده از یک ابزار پروازی بدون سرنشین، به مطالعه شرایط بیولوژیکی و بررسی حیات در گذشته سیاره سرخ به کاوش بپردازد.او ادامه داد: بر عکس ماه که دارای جو نیست، سیاره بهرام جو نازکی دارد و بیشترین بخش جو آن با کربن دی اکسید «۹۶ درصد» و بقیه با آرگون، نیتروژن و برخی گاز‌های نادر و حتی اکسیژن و به میزان بسیار کم تشکیل شده است.مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: سیاره بهرام به طور میانگین حدود ۲۳۰ میلیون کیلومتر از خورشید فاصله دارد و در کمترین فاصله با زمین به حدود ۵۶ میلیون کیلومتری می‌رسد و هر ۶۸۷ روز زمینی یک دوره مداری خود را به دور خورشید کامل می‌کند، اما شبانه روز سیاره سرخ به زمین بسیار نزدیک بوده و هر ۲۴ ساعت و ۳۹ دقیقه یک بار این سیاره به گرد خود می‌چرخد.مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: برای مشاهده همنشینی بهرام و ماه نیازی به ابزار رصدی نیست و با چشم غیرمسلح سیاره سرخ به صورت جرم ستاره مانند قرمز رنگ در شمال ماه دیده می‌شود. هر چند که نور کوژ ماه افزاینده قدری زیاد است و شاید تا حدودی برای مشاهده سیاره سرخ بهرام مشکل ایجاد کند. البته از درون تلسکوپ دهانه‌های سطح ماه و برخی عوارض سطحی سیاره سرخ بهرام قابل مشاهده است.او بیان کرد: سیاره سرخ بهرام و ماه که پیش از ساعت ۱۵ امروز (چهارشنبه ۵ آذر) طلوع کرده و تا ساعت ۲ و ۴۰ دقیقه بامداد پنج شنبه ۶ آذر در افق غرب غروب می‌کنند که در طول این زمان در آسمان قابل مشاهده هستند. لازم به ذکر است سیاره بهرام دو قمر به نام‌های ترس و وحشت (فوبوس و دایموس) دارد.
برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها