هواشناسی هرمزگان اعلام کرد:

پیش‌بینی ورود سامانه پربارش در اوایل فروردینمعاون فنی هواشناسی هرمزگان از سامانه فعال بارشي طي دو روز آينده خبر داد و گفت: بارش‌هاي مطلوبي در اسفندماه و فروردين 1400 دور از انتظار نيست.
به گزارش صبح ساحل، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به فعالیت سامانه بارشی و نفوذ سامانه جدید به کشور آورده است: بارش باران و برف، رخداد مه و کاهش دید افقی و در مناطق جنوبی بارش باران و رعد و برق، وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد وقوع تگرگ امروز (۲ اسفندماه) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، نیمه غربی کردستان، نیمه غربی کرمانشاه، شمال زنجان، نیمه شرقی بوشهر، جنوب و شرق فارس، غرب و ارتفاعات هرمزگان و جنوب غرب کرمان، یکشنبه (۳ اسفندماه) در استان‌های شرق آذربایجان شرقی، گیلان، اردبیل، شرق و جنوب شرق فارس، ارتفاعات و شمال هرمزگان، نیمه شرقی خراسان جنوبی، شمال غرب سیستان و بلوچستان، مناطق مرکزی و نیمه غربی کرمان و چهارشنبه (۶ اسفندماه) در استان‌های گیلان، غرب مازندران، خراسان شمالی، خوزستان و بوشهر پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی افزایش حجم رواناب و احتمال آبگرفتگی معابر، اختلال در تردد، احتمال تاخیر یا لغو پروازها، کولاک در گردنه‌های برفگیر و کوهستان، احتمال بروز خسارت به تاسیسات سبک شهری و روستایی، احتمال آسیب دیدن سازه‌های موقت و گلخانه ها، تابلو‌ها و بنر‌های تبلیغاتی و وقوع صاعقه دور از انتظار نیست.

 هشدار سازمان هواشناسي

سازمان هواشناسی احتیاط در سفر‌های برون‌شهری به‌ویژه در مناطق کوهستانی، پرهیز از سفر‌های غیر ضروری، احتیاط در صعود به ارتفاعات، آمادگی تجهیزات برف‌روبی و تجهیز خودرو‌ها به امکانات ایمنی و گرمایشی، کنترل و بازگشایی آبروها، اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و تردد‌های کوهستانی، لغو پرواز هواپیما‌های سبک و گلایدر و انجام سایر اقدامات پیشگیرانه را توصیه می‌کند.سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری از افزایش ارتفاع موج ۱ تا ۱.۵ متر و فراساحل تا ۲ متر فردا (۳ اسفندماه) در نواحی مرکزی خلیج فارس و مناطق ساحلی بوشهر، دوشنبه (۴ اسفندماه) در خلیج فارس، مناطق ساحلی خوزستان، بوشهر و غرب هرمزگان، سه‌شنبه (۵ اسفندماه) در خلیج فارس، تنگه هرمز و شرق دریای عمان، مناطق ساحلی خوزستان، بوشهر، هرمزگان و شرق سیستان و بلوچستان خبرداده است.

حاکمیت این وضعیت چهارشنبه (۶ اسفندماه) در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز و شرق دریای عمان، مناطق ساحلی خوزستان، بوشهر، هرمزگان و شرق سیستان و بلوچستان، پنج‌شنبه (۷ اسفندماه) در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز، مناطق ساحلی بوشهر و هرمزگان و جمعه (۸ اسفندماه) در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز، مناطق ساحلی بوشهر و هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.

از مخاطرات این وضعیت جوی می‌توان به احتمال غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک، آسیب دیدن شناور‌های سبک و نیمه‌سبک، پاره شدن تور‌های صیادی، اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فعالیت‌های فراساحل اشاره کرد بنابراین نسبت به احتیاط در شنا و تفریحات آبی، احتیاط در تردد شناور‌های تفریحی، سبک و نیمه سبک و فعالیت‌های شیلاتی می‌توان اشاره کرد.

در ادامه این هشدار آمده است: افزایش ارتفاع موج به ۱ تا ۱.۵ متر و فراساحل تا ۲ متر فردا (۳ اسفندماه) برای نواحی شرقی دریای خزر، مناطق ساحلی شرق مازندران و گلستان، سه‌شنبه (۵ اسفندماه) برای نواحی غربی دریای خزر و مناطق ساحلی گیلان و پنج‌شنبه (۷ اسفندماه) برای دریای خزر، مناطق ساحلی گیلان، مازندران و گلستان پیش‌بینی می‌شود.
در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و انجام کار‌های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار‌ها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

«کیانوش عارفی»، معاون فنی هواشناسی هرمزگان  در اين رابطه گفت: این ابرها ریزموجی از سامانه فعال در نواحی غربی کشور است که احتمال بارشی از آنها وجود ندارد و بارش بسیار مختصری طی امروز و فردا بر روی استان دارند که پراکنده خواهد بود. 

وی گفت: احتمال بارش‌های خوبی در اسفند ماه و نیمه ابتدایی فروردین ماه ۱۴۰۰ را انتظار داریم.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها