پشه آئدس در بندر کنگ هم مشاهده شدرئیس دانشگاه علوم پزشکی از وجود پشه آئدس در هرمزگان خبرداد و گفت: پشه آئدس را باید جدی گرفت. این روزها شاهد پرواز آن در بخشی از استان هستیم.

  

به گزارش صبح ساحل، حسین فرشیدی در صفحه اینستاگرام خود با اعلام این خبر افزود: پشه آئدس را باید جدی گرفت. عامل تب دانگی، این روزها شاهد پرواز آن در بخشی از استان هستیم.

پشه آئدس ناقل بیماری عفونی «دانگی» است و آن را با عنوان «تب استخوان‌شکن» می‌شناسند. این نوع پشه دارای دوگونه شبیه به هم است که از لحاظ انتقال بیماری بسیار به هم نزدیک هستند. تجمع و شیوع این پشه در استان به صورت بالا هنوز گزارش نشده است اما در شهرستانهای میناب، بندرلنگه واکنون در بندرکنگ مشاهده شده است و در پی آن استاندار هرمزگان از انجام اقدامات لازم به شهرداری ها نسبت به بهسازی محیط های مستعد شیوع این پشه خبر داد.

همتی با بیان اینکه پشه آئدس در بهمن ماه سال گذشته در استان شناسایی شده است، عنوان کرد: این نوع پشه موجب انتقال بیماری خطرناک تب دانگی می شود که خوشبختانه با انجام بهسازی برخی مناطق و آموزش به مردم محلی و جستجوی خانه به خانه، گسترش این نوع پشه در منطقه کنترل شد اما طی بارندگی دی ماه در بندرکنگ پشه آئدس دوباره مشاهده شده است.

وی گفت: تخم این نوع پشه بسیار مقاوم است و حتی در خشکی نیز طی یک یا دو سال زنده می ماند و مناطق مرطوب، لاستیک های فرسوده و آب های راکد عمده ترین مناطق رشد این نوع پشه است.

استاندار هرمزگان، پیشگیری را مهمترین اقدام برای کاهش هزینه های بعدی گسترش این نوع پشه عنوان کرد و افزود: ملوانان و افرادی که با کشورهای همسایه مراودت دارند باید اقدامات پیشگیرانه را به‌ویژه در شناورها انجام دهند چرا که خطر فوت ناشی از تب دانگ بسیار بالاست.

همتی با بیان اینکه بندرلنگه، بندرکنگ و چارک به شدت تحت نظر علوم پزشکی است، تأکید کرد: شهرداری ها و بنادر باید نسبت به اصلاح و بهسازی مناطقی که مدنظر دانشگاه علوم پزشکی و مدیران شبکه بهداشت و درمان شهرستان هاست و امکان گسترش پشه آئدس وجود دارد اقدام کنند و همکاری و تعامل لازم را داشته باشند.

استاندار هرمزگان همچنین از دانشگاه علوم پزشکی خواست اقدامات لازم آموزشی را در راستای افزایش سطح آگاهی عمومی مردم در دستور کار قرار دهد و بر مشارکت دستگاه های اجرایی، اداره کل بنادر و دریانوردی، اتحادیه لنج داران، صنایع و اماکن نظامی به منظور بهسازی محیط هایی که امکان شیوع پشه آئدس و تب دانگ وجود دارد، تاکید کرد.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها