کاهش معاملات همزمان با رشد قیمت
بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از تحولات بازار مسکن پایتخت عنوان کرده که قیمت فروش یک متر مربع از واحدهای مسکونی تهران در بهمن ماه امسال نسبت به بهمن ماه سال گذشته بیش از ۹۷ درصد رشد کرده است.
اعتمادآنلاین| بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از تحولات بازار مسکن پایتخت عنوان کرده که قیمت فروش یک متر مربع از واحدهای مسکونی تهران در بهمن ماه امسال نسبت به بهمن ماه سال گذشته بیش از ۹۷ درصد رشد کرده است. این گزارش اضافه می‌کند که در طول یک ماهه دی تا بهمن امسال نیز بازار مسکن پایتخت با رشد قیمت همراه بوده و نزدیک به ۴درصد قیمت فروش یک متر مربع واحد مسکونی افزایش پیدا کرده است. بانک مرکزی همچنین عنوان کرده که در بهمن ماه سال جاری ۸ منطقه از ۲۲ منطقه تهران،کاهش قیمت مسکن نسبت به دی ماه را تجربه کرده‌اند.  آن‌گونه که این گزارش نشان می‌دهد،  معاملات مسکن در پایتخت طی بهمن ماه نسبت به دی ماه رونق داشته و بیش از ۱۱ درصد رشد کرده اما همچنان نسبت به عدد سال گذشته در رکود است. در ۱۱ ماهه ابتدایی امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به حدود ۷۸ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶.۴  درصد افزایش نشان می‌دهد.
 محبوب‌ترین  خانه‌ها
بررسی توزیع تعداد  واحدهای مسکونی معامله شده  در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ حاکی از آن است که از مجموع ۳۹۱۷ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵  سال ساخت با سهم ۴/۳۹ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. این عدد از بهمن ماه سال قبل حدود ۸/۳ واحد درصد کمتر است و در مقابل به ۳ واحدهایی با قدمت بالا در گروه‌های «۱۱ تا ۱۵» و «بیش از ۲۰ سال»  افزوده شده است.
 محبوب‌ترین  محله‌ها
توزیع جغرافیایی «محبوب‌ترین واحدهای مسکونی» تهران نیز در بهمن ماه نشان می‌دهد که منطقه ۵، ۱۳.۵درصد از کل معاملات را به  خود اختصاص داده و پس از این منطقه، ۲ منطقه ۱۰ و ۴ با ۸.۷ و ۸.۱ درصد از معاملات  در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
 گران‌ترین  و  ارزان‌ترین‌ها
بانک مرکزی متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی در تهران را ۲۸ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان عنوان کرده است. این عدد همان‌گونه که گفته شد نسبت به بهمن ماه سال گذشته بیش از ۹۷ درصد بالا رفته است.  منطقه ۱ در صدر گران‌ترین‌ها - مطابق انتظار-  قرار گرفته و متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی این منطقه به حدود ۵۹ میلیون تومان رسیده است. این عدد نسبت به بهمن ماه سال گذشته بیش از ۱۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است. در منطقه ۱۸ که کمترین متوسط قیمت واحد مسکونی نیز رخ داده، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی به حدود ۱۲ میلیون تومان رسیده است؛ عددی که ۶۷.۵ درصد نسبت به بهمن ماه سال گذشته رشد کرده است. / اعتماد

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها