رکوردشکنی کووید19 در هند؛ گونه جدید هندی کرونا، نگرانی‌های جهانی را بیشتر کرده‌استشمار مبتلایان کرونا در هند، رکورد بی‌سابقه از زمان شروع ویروس کرونا به شمار می‌رود. از طرفی؛ ظهور گونه جدید هندی کرونا در برخی کشورهای دیگر باعث افزایش نگرانی‌های جهانی شده‌است.

به گزارش صبح ساحل، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: کرونا در هند در تاریخ چهارشنبه 21 آوریل (1اردیبهشت‌ماه)، 2هزار فوتی برجای گذاشت، همچنین قریب به 300هزار مبتلا جدید به کووید19 در 24 ساعت گذشته شناسایی شدند که یکی از بالاترین آمار روزانه در جهان از زمان شروع همه‌گیری بیماری کرونا به شمار می‌رود. از طرف دیگر، نگرانی‌ها درباره گونه هندی کرونا افزایش یافته است. تا کنون ۱۸۲ هزار نفر در دومین کشور پرجمعیت جهان در اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند و ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار ابتلا در این کشور گزارش شده است.

با روند صعودی شمار فوت‌شدگان و مبتلایان کرونا در هند، «نارندرا مودی»، نخست وزیر هند با حضور در تلویزیون با اشاره به اینکه هند، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر از ساکنان آن، «یک بار دیگر، یک نبرد بزرگ» را در پیش دارند، از هموطنان خود خواست تا برای جلوگیری از قرنطینه جدید اقدامات بیشتری در برابر کرونا انجام دهند. وی افزود: «شرایط از چند هفته قبل تحت کنترل بود اما موج دوم مانند طوفان آمد».

موج اول شیوع ویروس در هند، سپتامبر سال گذشته بود که شیوع کرونا به اوج خود رسیده‌بود. پس از یک وقفه کوتاه در این کشور، تجمعات انبوه سیاسی، برگزاری‌ جشنواره‌های مذهبی هندوها و رویداد ورزشی در هفته‌های گذشته در این کشور از علل ظهور موج جدید کرونا در هند هستند.

ایالت مهاراشترا در غرب هند و مرکز آن شهر بمبئی که مرکز شیوع ویروس کرونا در این کشور است، کمبودهای شدیدی را تجربه می‌کند. ایالت‌های هند اقدامات محدود کننده گوناگونی را اعمال کرده‌اند. از عصر دوشنبه دهلی به مدت یک هفته قرنطینه شد. تمام فروشگاه‌های غیرضروری در مهاراشترا تعطیل شده‌اند و قرار است ایالت اوتار پرادش که ۲۰۰ میلیون سکنه دارد آخر هفته قرنطینه شود.

ممنوعیت سفر در برخی از کشورها

با رکوردشکنی کرونا در هند، برخی کشورها سفر به این کشور را ممنوع اعلام کردند، به طوری که؛ اکنون ایالات متحده آمریکا به شهروندان خود توصیه کرده است حتی اگر به‌طور کامل واکسینه شده‌اند اما به هند سفر نکنند. بریتانیا هند را در فهرست قرمز خود اضافه کرده است و از روز جمعه ۲۳ آوریل اغلب افرادی که در ۱۰ روز گذشته به هند سفر کرده‌اند، از ورود به بریتانیا منع می‌شوند. هنگ کنگ و نیوزیلند نیز پروازها به این کشور و از مبدا هند را تعلیق کرده‌اند.

هند تاکنون بیش از ۱۳۰ میلیون دوز واکسن تزریق کرده‌ است و از اول ماه مه، همه بزرگسالان می‌توانند واکسینه شوند.

گونه هندی ویروس کرونا

نوع جهش‌یافته ویروس کرونا در هند با عنوان B.۱.۶۱۷ معرفی شده است که باعث دلهره ساکنین این کشور و کشورهای دیگر شده‌است، مقامات بریتانیا اوایل این هفته اعلام کردند که ۱۰۳ مورد از این گونه را که همه موارد مرتبط با سفر بودند در این کشور شناسایی کرده‌اند. این گونه تحت بررسی قرار دارد.

«پروفسور شارون پیکوک»، رئیس برنامه نظارت ژنتیکی بریتانیا می‌گوید که این گونه، برای مدتی وجود داشته و نخستین بار در اکتبر سال گذشته شناسایی شد.وی افزود:در حال حاضر مشخص نیست آیا این گونه عامل اصلی موج جدید ابتلاها در هند باشد.

وقتی ویروسی از یک ویروس دیگر تکثیر می‌شود، اغلب تغییراتی پیدا می‌کند که به این تغییرات جهش گفته می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت در این باره می‌گوید که وقتی ویروسی یک یا چند جهش جدید داشته باشد، گونه جدید ایجاد می‌شود. تغییرات در ویروس کرونا غیرعادی نیست. ویروس‌ها با مبتلا کردن افراد بیشتر، دچار جهش می‌شوند.

گونه هندی ویروس کرونا «دو جهش» داشته است یعنی این جهش‌ها روی دو نوع جهش‌یافته که از قبل وجود داشت رخ داده است.

این گونه جدید با جهش مضاعف، تاکنون در کشورهای بریتانیا، آمریکا، اسرائیل، استرالیا، نیوزیلند، آلمان و چند کشور دیگر شناسایی شده است. گزارش روز سه‌شنبه رویترز اعلام کرد که در برخی از کشورها، هشت مورد از گونه هندی ویروس کرونا مشاهده شده که اغلب در میان افرادی که از خارج از کشور وارد شده‌ بودند. بر اساس این گزارش، کشورهای مبتلا به گونه هندی کرونا معتقد هستند که «واکسن فایزر-بیون‌تک» تا حدی در برابر این گونه موثر است.

مدیرکل وزارت خارجه کشور مبتلا به گونه هندی می‌گوید: تصور این است که واکسن فایزر روی این گونه موثر است، البته اثربخشی کمتری دارد.

محققان در تلاشند تا به دو سوال اصلی درباره این گونه جهش‌یافته از نوع مضاعف پاسخ دهند. یکی از سوال‌ها این است که آیا کشنده‌تر یا مسری‌تر از انواع دیگر است و آیا واکسن‌های موجود مقابل آن موثر است؟

دولت هند هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که انتقال بیشتر این گونه هنوز مشخص نشده است.

با این حال طبق گفته «آنوراگ آگراوال»، مدیر موسسه دولتی ژنومیک شورای تحقیقات علمی و صنعتی، شیوع این گونه در ایالت مهاراشترا ۶۰ درصد است. وی اضافه کرد که این گونه در حدود ۱۰ ایالت هند ثبت شده است.

 

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها