مردم نگران نباشند؛ بقایای موشک چینی به احتمال زیاد در آب می‌افتدمنابع خبری می‌گویند اگرچه احتمال سقوط بقایای موشک چینی در مناطق مسکونی زمین وجود دارد، این احتمال کم است.

     

به گزارش صبح ساحل، به نقل از گلوبال تایمز، رسانه‌های چینی اعلام کردند بقایای موشک حامل ماژول ایستگاه فضایی این کشور به احتمال بسیار زیاد در آب می‌افتد و آنچه در رسانه‌های غربی منتشر می‌شود جز یک هیاهوی رسانه‌ای نیست.

نشریه گلوبال تایمز در این باره نوشت گزارش‌هایی که حاکی از سقوط بقایای موشک خارج از کنترل چینی در مناطق مسکونی و به بارآمدن خسارت‌های بسیار ناشی از این سقوط است، غیرواقعی هستند.

تحلیلگران فضایی چینی پیش بینی می‌کنند که بقایای این موشک، به احتمال زیاد در آب‌های بین‌المللی سقوط می‌کند و مردم نگران نباشند.

گلوبال تایمز به نقل از ناظران تحلیل کرد چنین هشدار‌هایی فقط به دلیل احساس تهدید آمریکا از پیشرفت چین در فناوری فضایی است و به گفته سونگ ژونگ پینگ، کارشناس هوا فضا و مفسر تلویزیون بازگشت بقایای موشک به زمین کاملا طبیعی است.

لازم به ذکر است که چندی پیش، موشک بزرگی که حامل ماژول مرکزی ایستگاه فضایی چین بود، به طرز کنترل نشده‌ای در حال ورود به جو زمین و سقوط است، اما هنوز مشخص نیست که در کجا فرود خواهد آمد.

بر اساس گزارش اسپیس دات کام، موشک لانگ مارچ ۵B چین پس از پرتاب بخشی از ایستگاه فضایی جدید چین به شکل T در روز پنجشنبه به وقت محلی در ونچانگ به طرز غیرقابل پیش بینی در حال سقوط به زمین است. ماژول ایستگاه فضایی ۲۲.۵ تنی «تیان‌هه» پس از انجام عملیات جداسازی ماژول، طبق برنامه ریزی انجام شده در مدار خود قرار دارد که اکنون انتظار می‌رود طی چند روز یا حدود یک هفته دوباره وارد جو زمین شود.

به گفته اسپیس دات کام، این یکی از بزرگترین موارد ورود مجدد کنترل نشده یک فضاپیما خواهد بود و به طور بالقوه می‌تواند در یک منطقه مسکونی فرود بیاید البته بر اساس تخمین متخصصان این احتمال هم وجود دارد که در مکانی غیرمسکونی مانند اقیانوس‌های زمین فرود آید که بیش از ۷۰ درصد کره زمین را در برمی‌گیرد. احتمال برخورد یک فرد خاص با بقایای فضایی یکبار در هر تریلیون تخمین زده می‌شود.

گفته می‌شود بیشتر بقایای موشک در جو می‌سوزند و فقط بزرگترین قطعات به زمین وارد می‌شوند. مرکز کنترل پرتاب نیز معمولا تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا آن تکه باقی مانده را به زمین بازگرداند و تخمین بزند که در کجا سقوط می‌کند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها