30 نوامبر، روز امنیت رایانه‌ای:

امنیت کامپیوترهای خود را جدی بگیرید30 نوامبر، روز امنیت رایانه‌ای، یک روز برای یادآوری به همه کاربران کامپیوتر است که ایمنی و امنیت کامپیوتری یک مسوولیت شخصی و کاری مهم است.

  
به گزارش صبح ساحل، امنیت رایانه‌ای با نام‌های امنیت سایبری و امنیت فناوری اطلاعات نیز شناخته می‌شود. به گونه‌ای که حفاظت از سیستمهای اطلاعات از سرقت یا صدمه به سخت‌افزار، نرم‌افزار و اطلاعات نرم‌افزاری و محافظت در برابر حمله محروم‌سازی از سرویس (اختلال) و بات‌نت ها (گمراهی) به عنوان پارامترهایی است که امنیت رایانه ای آن را تأمین می‌نماید.
        

اما این روز از کجا و چطور شروع شد؟

روز امنیت کامپیوتر در سال ۱۹۸۸ آغاز شد، تقریبا زمانی که کامپیوترها در کسب‌وکارها و مراکز دولتی متداول شده بود و اینترنت هم پا به عرصه گذاشته بود. در آن زمان به دلیل اطلاعات اندک درباره هک و امنیت داده‌ها و کامپیوتر، ذخیره کردن داده و اطلاعات، همچنین استفاده از نرم افزارهایی که از قدرت امنیتی کمتری برخوردار بودند، باعث به خطر افتادن اطلاعات کامپیوترها به خصوص مکان‌های عمومی و مهم مانند اداره‌ها، بانک‌ها و انواع کسب و کارها شده بود.

جالب است بدانید، هرچه اطلاعات ارزشمندتری در رایانه و یا سرور ذخیره می‌شد، هکرهای بیشتری به سمت آن سیستم نفوذ می‌کردند و اطلاعات زیادی را از بین می‌بردند. پس از مدتی بحث امنیت شبکه ها و کامپیوتر به یکی از دغدغه‌های مهم در دهه ۱۹۸۰ تبدیل شد، به همین خاطر در سال ۱۹۸۸ میلادی، ۳۰ نوامبر را برای اطلاعات عمومی بیشتر افراد در مورد امنیت کامپیوتر، روز جهانی امنیت کامپیوتری نامگذاری کردند.

امنیت کامپیوتر

امنیت کامپیوترهای خود را جدی بگیرید

برای اینکه کامپیوتر شما از امنیت بیشتری برخوردار شود، موارد زیر را رعایت کنید:

  • از یک آنتی ویروس قوی استفاده کنید و همیشه آن را به روز نگه دارید.
  • استفاده از سیستم عامل امن
  • تنظیمات دیوار آتش کامپیوتر خود را فعال کنید.
  • برنامه های مشکوک و غیر معتبر را از سیستم خود پاک کنید
  • همیشه از اطلاعات مهم و ضروری خود بکآپ تهیه کنید.
  • از پسوردهای آسان استفاده نکنید. سعی کنید در پسوردهای خود از کاراکترهایی همچون: @#^&*$)!= و …. استفاده کنید.
  • و …

این سطح از امنیت شامل کنترل دسترسی فیزیکی به سخت‌افزار، و همچنین به عنوان محافظت در برابر آسیب‌هایی که ممکن است از طریق دسترسی به شبکه، داده‌ها و تزریق کد روی دهد بکار گرفته می‌شود.

با توجه به افزایش وابستگی به سیستم‌های کامپیوتری و اینترنت در اکثر جوامع ،شبکه‌های بیسیم مانند بلوتوث و وای فای و رشد وسایل هوشمند مانند تلفن‌های هوشمند و تلویزیون هاو وسایل کوچک مانند اجزای مربوط به اینترنت اشیاء امنیت رایانه‌ای اهمیت رو به رشدی پیدا کرده است.

 امنیت اطلاعات و تامین امنیت سیستم های دیجیتالی از مهمترین مواردی است که همه اشخاص، شرکت ها و سازمان ها باید به آن توجه کنند.

عدم توجه به اصول امنیتی خسارات جبران ناپذیری به کاربران و شرکت ها وارد میکند.

      

تعدادی از مهمترین اصول امنیت سایبری:

1- نصب آنتی ویروس معتبر و ترجیحآ باکیفیت

2- آپدیت مرتب نرم افزارها مخصوصآ سیستم عامل و مرورگرهای اینترنتی

3- بکاپ مرتب

4- هوشیاری و کلیک نکردن روی لینکها و فایلهای مشکوک

امیدواریم با رعایت صحیح و درست قواعد امنیتی، دچار مشکلات و خسارت نشید.

       

منابع:دیسنا، آچارباز

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها