سود سهام ۲۵۳ شرکت از ابتدای سال تاکنون از طریق سجام واریز شدمدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: از ابتدای سال تاکنون، ۲۵۳ شرکت سود سهام‌داران خود را از طریق سامانه سجام پرداخت کردند و طراحی فرآیند پرداخت سود سنوات گذشته سهام‌داران از طریق این سامانه در دستور کار شرکت قرار دارد.  

 

به گزارش صبح ساحل، «حسین قشمی» با اشاره به آمار توزیع سود در سال ۹۹ از طریق سامانه سجام اظهار کرد: این آمار در سال گذشته به دلیل آشنایی محدود ناشران با نحوه توزیع سود از طریق سجام، چشمگیر نبود و توزیع سود ۱۲۳ شرکت از طریق این سامانه انجام شد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون ۲۵۳ شرکت از طریق سجام پرداخت سود داشته‌اند که حدود ۴۱ میلیون تراکنش بوده است. به بیانی دیگر ۴۱ میلیون سود از طریق سجام توزیع شده است.

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت سمات اعلام کرد: حدود ۳۰ شرکت هم با توجه به اعلام سررسید پرداخت سود در سامانه کدال، در نوبت پرداخت تا پایان سال از طریق سامانه سجام قرار دارند که البته امکان افزوده شدن به این آمار وجود دارد.

قشمی، پرداخت سود از طریق سامانه سجام را در راستای تکریم سهام‌داران و خدمت‌رسانی بهتر به آنان برشمرد و گفت: با این اقدام، سهام‌داران برای دریافت سود به بانک‌های مختلف مراجعه نخواهند کرد. در همین راستا، اقدامات مفیدی در زیرساخت‌ها انجام شده است؛ به گونه‌ای که تا پایان سال حدود ۳۰۰ شرکت می‌توانند از طریق سامانه سجام سود را به حساب سهام‌داران واریز کنند. بنابراین لازم است این شرکت‌ها توزیع سود خود را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بسپارند.

وی با اشاره به دستور ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، مبنی بر پرداخت سود سنوات گذشته به سهام‌دارانی که نتوانستند این سود را دریافت کنند، خاطرنشان کرد: ممکن است حتی برخی از سهام‌داران اطلاعی از این سود نداشته باشند و اینکه آن‌ها مبالغ قابل توجه نبوده باشد، اما پرداخت آن‌ها از طریق سجام امکان‌پذیر است.

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت سمات افزود: ازآنجاکه دیتای مطالبات سود سنوات گذشته در اختیار ناشران است و باید در اختیار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی قرار بگیرد و براساس درخواست خود ناشر، توزیع سود و فرایند آن در سجام پیاده‌سازی شود، طراحی فرآیند و آماده‌سازی زیرساخت توزیع سود سنوات گذشته، در دستور کار شرکت سمات قرار گرفته است. به محض آماده شدن این زیرساخت همانند زیرساخت توزیع سود در سال جاری که همه ناشران می‌توانند آن را از این طریق انجام دهند، پس از تست اولیه، اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها خدمت سهام‌داران انجام خواهد شد.

قشمی با بیان اینکه در سال آینده با پرداخت سود از طریق سامانه سجام، مطالباتی باقی نمی‌ماند، تأکید کرد: سودی که از این طریق توزیع می‌شود، افزون بر ۹۵ درصد رجیستری سهام‌داران شرکت‌ها است؛ زیرا تعداد سجامی‌های یک ناشر که به ما برای پرداخت سود مراجعه می‌کند، بالای ۹۵ درصد است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها