پیمایش طولانی‌ترین غار نمکی دنیا در قشم با هدف اکتشاف مسیرهای جدیدمدیر ژئوپارک جهانی قشم اعلام کرد: تیم فنی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی منطقه آزاد قشم با هدف بررسی و باز بینی ایمنی مسیر طولانی‌ترین غار نمکی دنیا در این جزیره برای غارنوردان و ادامه پروژه اکتشاف مسیرهای جدید برای ثبت در گینس این غار نمکی را پیمایش کرد.

 

به گزارش صبح ساحل و به نوشته ایرنا، علیرضا امری کاظمی گفت: با توجه به بارندگی شدید و وقوع زلزله‌های پیاپی در سال ۱۴۰۰، مسیر طولانی‌ترین غار نمکی دنیا در این جزیره با تغییرات چشمگیری همراه بوده است.

وی ادامه داد: تیم فنی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی منطقه آزاد قشم گزارشی از ریزش قسمت‌هایی از این غار نمکی به دلیل آب‌گرفتگی کانال‌ها در زمان بارندگی ارائه کرده که این آب‌گرفتگی در برخی از نقاط، به ارتفاع ۲ متر هم رسیده است.

مدیر ژئوپارک جهانی قشم با اشاره به اهداف دیگر این پیمایش گفت: بررسی ایمنی مسیر پیمایش برای غارنوردان و ادامه پروژه اکتشاف مسیرهای جدید برای ثبت در گینس، اهداف دیگر این پیمایش بوده است.  

تیم فنی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی منطقه آزاد قشم در این پیمایش متشکل از محمدسعید موسایی باغستانی، رییس هیات، مهدی معماری، مسوول فنی و قاسم صادقی پور، مسوول غارنوردی این هیات بودند.

 

غار نمکدان با طول ۶ هزار و ۸۵۰ متر، بزرگترین غار نمکی جهان است.

سقف این غار از قندیل‌های مرمرین نمک در اشکال مختلف پوشیده شده است و رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غار سبب چکیدن آب نمک بر بدنه قندیل‌ها و همچنین تغییر شکل دائمی آنها می شود.

ا

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها