فرش‌های کاخ سعدآباد بعد از یکسال پیدا شد/ موضوع گم‌شدن فرش‌ها سوءتفاهم بودخبرگزاری فارس روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲، در گزارشی نوشت ۴۸ تخته فرش ارزشمند ملی از ساختمان حافظیه کاخ سعدآباد خارج و ناپدید شده‌اند. این فرش‌های نفیس بافت مشهد و اصفهان بودند و ارزش مالی تنها ۱۰ تخته آن‌ها معادل ۱۲۷ میلیارد تومان برآورد شده‌است.  ماجرای گم شدن ۴۸ تخته فرش‌های نفیس و گران قیمت کاخ سعدآباد حدود یک سال پیش در خردادماه 1402 خبرساز و بحث‌برانگیز شد؛ از گزارش اولیه‌ی منتشر شده در خبرگزاری فارس گرفته تا بیانیه‌ی منتشر شده در سایت دفتر حسن روحانی، تا جایی که مهران صحرایی که به تازگی سرپرست موزه فرش شده بود در اظهارتی اعلام کرد: «انتقال فرش‌های ناپدیدشدۀ بخش ساختمان حافظیه سعدآباد را به موزه فرش رد کرده و گفت که در این سال‌ها هیچ فرشی آن هم در این تعداد (۴۸ تخته فرش) به موزه فرش داده نشده است». حالا اما بعد از گذشت حدود یکسال از گم‌شدن این تخته فرش‌ها سخنگوی قوه قضاییه امروز در یک نشست خبری گفت: برخی از این فرش‌هایی که مدعی شدند سرقت شده است در سایر دستگاه‌های دولتی پیدا شدند که نشان می‌دهد سرقتی رخ نداده است.

 

به گزارش صبح ساحل، «اصغر جهانگیر» سخنگوی قوه قضاییه امروز در یک نشست خبری گفت: برخی از این فرش‌ها که مدعی بودند به سرقت رفته است، در دستگاه‌های دولتی پیدا شدند؛ از این منظر، اصولاً بحث سرقت اتفاق نیفتاده است؛ موضوع این است که بدون رعایت تشریفات قانونی و ضوابط و مقررات، اصطلاحا سهل‌انگاری شده است که برخی شائبه سرقت فرش‌های کاخ سعدآباد را مطرح می‌کنند.

سخنگوی قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد: با پیگیری‌های بعدی، نسبت به مابقی فرش‌ها نیز اقدامات مقتضی صورت گیرد. این موضوع برابر قانون پیگیری قضایی می‌شود؛ در عین حال، اگر سهل‌انگاری شده است نیز مشخص شود نتیجه چه بوده است و به اطلاع مردم برسد.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها